HR – materiały

Kapituła Stopnia Harcerki Rzeczypospolitej „GRAŃ” Zachodniopomorskiej Chorągwi Harcerek ZHR

Grań – grzbiet górski, zazwyczaj stanowi odcinek łączący sąsiednie szczyty ze sobą, na ogół skalisty, ale miejscami szeroki i trawiasty.

Każda z nas wyrusza w swoją życiową wędrówkę z doliny i zmierza ku szczytowi, po drodze przemierza różne ścieżki, zatrzymuje się na przełęczy, z której widzi już upragniony szczyt i wędruje dalej, ku górze, bo to właśnie z samej góry, z grani rozciągają się najpiękniejsze widoki.

Ta wędrówka z Przełęczy na Grań jest perspektywą tego, co za Tobą, co już się wydarzyło, tego, czego dokonałaś, Twoich doświadczeń, ale także upadków; a zarazem perspektywą tego, co przed Tobą – tego wszystkiego, co się jeszcze w Twoim życiu wydarzy. Na bazie tego, co już umiesz, potrafisz, z całym bagażem doświadczeń wyruszasz w drogę ku górze. Każdy Twój krok musi być przemyślany i wyważony, gdyż od tego zależy powodzenie Twojej wędrówki. Co prawda trzymasz w ręku mapę z celem swojej podróży, ale na tym ostatnim odcinku szlak wyznaczasz sobie sama, dokonując życiowych wyborów – w ten sposób kształtujesz swoją drogę.

Wędrówka wcale nie jest prosta, być może i teraz zdarzy Ci się zejść z wyznaczonego szlaku. Pamiętaj, że są rzeczy, które tę drogę mogą Ci ułatwić – naucz się z nich korzystać. Może to będzie chwila zatrzymania, spojrzenie na świat z różnych perspektyw, poszukanie piękna, które Cię otacza, odnalezienie inspiracji, może będzie to spotkanie z drugim człowiekiem, zarówno z tym najbliższym, jak i spotkanym na szlaku nieznajomym, bo każde spotkanie może być dla nas cenne i wartościowe.

 

Droga druhno, jeżeli zdobyłaś już stopień wędrowniczki, to jesteś we właściwym miejscu.

Zapoznaj się z poniższymi materiałami:

List do przyszłej Harcerki Rzeczyposolitej

Zasady działania

HR kierunki rozwoju

Karta próby HR